Výsledky nedeľných parlamentných volieb ma potešili. Vyhrali sociálni demokrati pod vedením Olofa Scholtza, ktorý má všetky predpoklady stať sa novým nemeckým kancelárom. Čakajú ho však náročné koaličné rokovania s dvomi politicky rozdielnymi subjektami – Zelenými a Liberármi (FDP). Rokovania budú ešte zložité, pretože záujem o koalíciu s týmito dvomi menšími stranami majú aj konzervatívci (CDU/CSU) pod vedením ich nového lídra Armina Lascheta. Strana pod jeho vedením výrazne stratila a vyzerá to tak, že jedine pozícia nového kancelára je jeho jedinou šancou, ako prežiť v kresle predsedu konzervatívcov. Budú to ešte veľmi zaujímavé mesiace, ale je jasné, že Zelení a FDP budú pri koaličných rokovaniach veľmi “drahými nevestami”. Ale vylúčiť sa nedá ani veľká koalícia CDU/CSU/SPD, ktorej svedkami sme boli v Nemecku za posledné roky, avšak v obrátenom garde (na čele so soc-dem kancelárom).
Čo z toho vyplýva pre Slovensko?
- Vyhrali štandartné politické strany so silným a čitatelným programom. Antisystém v podobe krajne pravicovej AfD a krajne ľavicovej Die Linke utrpeli porážku. Aj pre slovenského voliča je dôležité pochopiť, že z krízy nás môžu vyviesť iba štandartné politické strany so silnou víziou do budúcnosti.
- Akúkoľvek koalíciu sa podarí v Nemecku zostaviť, nová vláda bude stáť pred hlavnou dilemou: ako zabrániť sociálnej destabilizácii pri nekontrolovanej zelenej a digitálnej transformácii. Extrémny nárost cien energií ukazuje, že bez jadra a plynu (ako prechodnej energie) je nereálne dosiahnuť bezuhlíkovú ekonomiku. Už v túto zimu hrozí v mnohých častiach Európy bezprecedentný nárast energetickej chudoby. Je jasné, že akákoľvek nová nemecká vládna koalícia sa s týmito výzvami vysporiada oveľa efektívnejšie ako aktuálny slovenský vládny zlepenec, ktorý je momentálne zahľadený úplne do seba a na rast cien energií nebude schopný reagovať.
- Spolupráca krajín V4 s novou nemeckou vládou bude strategicky dôležitá. Nemecko sa pozerá veľmi pragmaticky na spoluprácu so stredoeurópskym regiónom, uprednostňuje ekonomickú spoluprácu a nehrá sa na politického inkvizítora na rozdiel od rôznych liberálno-progresívnych kruhov v Európe, ktoré sa snažia nanútiť svoju politickú víziu v rozpore s väčšinovým presvedčením domáceho obyvateľstva. Verím, že z Nemecka preváži hlas rozumu a zameriame sa na riešenie problémov občanov počas pandemickej krízy alebo klimatickej a digitálnej transformácie.
- Nová nemecká vláda bude mať za úlohu pripraviť iniciatívy smerom k posilňovaniu úlohy EÚ vo svete tak, aby sme po prezidentských voľbách vo Franzúzsku na jar 2022 boli pripravení na rozhodnutia smerujúce k posilňovaniu právomocí EÚ v oblasti zahraničnej a obrannej politiky. Súčasná EÚ má vo svete veľmi slabý výtlak a my musíme pretaviť našu ekonomickú silu aj do tej politickej a vojenskej. Budú to ťažké rokovania, ale inej cesty niet. Buď budeme sedieť za rokovacím stolom ako rešpektovaný partner alebo sa staneme korisťou americko-čínskeho globálneho dualizmu.
Éra Angely Merkelovej síce skončila, ale kancelárka zanechala pre svojich nástupcov silný odkaz: nadraďte národné a európske záujmy nad tie úzko politické. V ťažkých časoch cyklických kríz kancelárka uprednostnila “veľkú koalíciu” (v jej 16-ročnej ére boli až tri, pričom skratka GroKo – Grosse Koalition sa stala výrazom roka 2013). GroKo sa stala symbolom silného Nemecka, i keď politicky jej materská strana CDU/CSU utŕžila viaceré rany a prehry v spolkových krajinách. A odkaz k nám domov? Aj Slovensko si musí nájsť svoju GroKo (po slovensky “VeľKo”), ktorá ju vyvedie z tohto aktuálneho vládneho marazmu.
Vaše návrhy?
cakalo sa istym sposobom na politicky odchod... ...
Eú sa spreneverila svojim ideám. Pochováva ju... ...
never tej bajke o ponorkach, to je krycia... ...
Ninočka, - Francúzi majú ešte stále kolónie v... ...
Ani s Nemeckom. ...
Celá debata | RSS tejto debaty