Založ si blog

Čo nás čaká do predčasných volieb koncom septembra 2023?

33 mesiacov politického, manažerského a spoločenského chaosu v podaní tejto vládnej koalície vyústilo do straty jej dôvery v Národnej rade SR dňa 15.12.2022. Slovenská spoločnosť si konečne vydýchla a do Vianočných a Novoročných sviatkov išla s nádejou, že čo najskoršie predčasné voľby budú tým najlepším darčekom pod stromček pre drvivú väčšinu občanov Slovenska.

Prvým zlým prebudením do reality bol ťažko pochopiteľný veľkorysý termín, ktorý dala pani prezidentka tejto komatickej vláde, aby sa do konca januára 2023 pokúsila o novú väčšinu. Nová vládna koalícia samozrejme nevznikla a tak sme nezmyselne stratili prvých 6 týždňov pri riešení ústavnej krízy na Slovensku.

No a úplnou nočnou morou pre budúcnosť Slovenska je rozhodnutie pôvodnej vládnej kaolície (t.j. s podporou SaS) o vyhlásení predčasných volieb na 30. 9. 2023, čo znamená pokračovanie tejto neexistujúcej, nesúrodej, menšinovej a chaotickej vlády ďalších 8 mesiacov!

Stávame sa “banánovou” republikou, kde si samozvaní “demokrati” robia z Ústavy SR trhací kalendár a držia sa pri moci spôsobom, ktorému by mohli závidieť mnohí diktátori v rôznych kútoch sveta. A to ešte netušíme, čo za prekvapenia nám “Matovič a jeho družina” pripravia do septembrových volieb!

Ale už dnes vieme povedať, čo čaká Slovensko v najbližších mesiacoch:

👉kultúrno-etické vojny: pripravme sa na zásadné debaty o nedeľnom predaji, interupciách, ochrane rôznych druhoch menšín alebo označovaní ulíc. Ten výpočet zástupných tém bude nekonečný, preklopený do stoviek poslaneckých návrhov počas zostávajúcich schôdzí NR SR. Medzitým nám budú pretekať cez prsty miliardy EUR z nevyčerpaných eurofondov, Plánu obnovy alebo dlhodobých strategických projektov v oblasti zdravotníctva alebo školstva. Môj kolega Kamil Šaško dal k tomu včera večer veľmi dobré vysvetľujúce video https://fb.watch/ix2pHgCt8c/

👉diktatúra energetickej olicharchie a zvyšovanie energetickej chudoby: chaotické a amatérske riadenie energetickej krízy touto vládou nahráva energetickým oligarchom, ktorí nehorázne zarábajú na neúmerných cenách energií na slovenskom trhu. Slovenský spotrebiteľ je pre túto vládnu koalíciu na poslednom mieste a nebyť vytvorenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ľavicovou vládou v roku 2012, tak táto vládna koalícia ponechá celé slovenské hospodárstvo a spoločnosť napospas drakonickým cenám na spotových trhoch (napriek existencii ÚRSO a neschopnosti tejto vlády sú im aj tak vystavené samosprávy, malí a strední podnikatelia, neziskový sektor atď.). Energetická oligarchia má svojich ľudí dokonca aj priamo vo vláde a snaží sa zrušiť povinnosť skladovať zemný plyn v zásobníkoch napriek požiadavke Európskej komisie: viď ostatný vládny návrh novelizácie zákona o energetike (Dokumenty : Parlamentné tlače : Parlamentná tlač 1101 – Národná rada Slovenskej republiky). Energetickú vlastizradu voči Slovensku páchajú slovenskí pravičiari aj tým, že odmietajú nové európskej zdroje financií na podporu zeleného priemyslu (premiér Heger) alebo odmietajú zaradenie jadrovej energie alebo zemného plynu do energetického mixu (europoslanci Šimečka, Bilčík, Hojsík a Wiezik).

👉repete konfliktu Matovič – Fico: ako sme za ostatné 3 roky mohli vidieť, vôbec nepôjde o budúcnosť Slovenska ako právneho štátu, ale o boj amaterizmu s minulosťou. Slovensko tak opäť bude musieť odložiť diskusiu o takých témach, ako je kvalita života, lepšie zdravotníctvo alebo školstvo, budovanie cestnej alebo železničnej infraštruktúry, posilňovanie energetickej alebo potravinovej sebestačnosti, ale aj odpolitizovaný a koncepčný boj proti korupcii. Bohužiaľ, voličom budú nanucované témy, ktoré vôbec nesúvisia s riešením ich ekonomických, sociálnych alebo bezpečnostných problémov.

👉snaha samozvaných “demokratov” umelo rozdeľovať Slovensko na politický Západ a Východ: vlády Matoviča a Hegera rozbili zahranično-politický konsenzus na Slovensku. Občanom Slovenska je nanucovaná nezmyselná debata o geopolitickej orientácii napriek tomu, že prevažná väčšina občanov podporuje naše členstvo v EÚ a NATO. Označovanie politických oponentov za “amerických” alebo “ruských” agentov je dôkazom toho, že politickí lídri štátu sa odovzdali geopolitickým a spravodajským hrám, hoaxom alebo lobistickým záujmom. Záujmy občana a Slovenska sú odložené na vedľajšiu koľaj (viď kauza Chovanec alebo takmer neexistujúca podpora slovenských podnikateľov v zahraničí). Politickí lídri sa chcú viac zapáčiť zahraničiu ako svojim vlastným občanom (to, že zahraničná politika musí slúžiť predovšetkým svojim vlastným občanom, pochopil aj prezident USA Joe Biden, ktorý išiel do volieb s heslom “Zahraničná politika pre strednú triedu”).

👉balkanizácia politickej scény na Slovensku: namiesto toho, aby sa volebná kampaň viedla k témam, ktoré Slovensko a jeho občanov najviac znepokojujú (ekonomika, bezpečnosť, kvalita života, prístup k zdravotnej a sociálnej starostlivosti, kvalitné školstvo), budeme svedkami nechutných bojov desiatok politických subjektov, ktoré sa budú predháňať v tom, kto sa najviac vyhraní proti Matovičovi alebo Ficovi. Ak umiernené politické strany naskočia na tento nezmyselný súboj, tak víťazmi predčasných volieb budú opäť títo dvaja politici s minimálnym koaličným potenciálom (v prípade Fica to už ukazujú prieskumy verejnej mienky, v prípade Matoviča vieme, že vie “zažiariť” tesne pred parlamentnými voľbami).

Chce sa mi stále veriť, že popri strane HLAS-SD sa nájdu ďalšie politické subjekty, s ktorými budeme súťažiť v kampani o témach, ktoré sa budú týkať budúcnosti Slovenska, a neuvoľníme priestor politikom, ktorí sú zahľadení do minulosti, do seba a pripravujú sa na revanš so samozničujúcimi dôsledkami pre Slovensko a jeho občanov.

Čo nám odhaľuje kauza Jozefa Chovanca?

23.01.2023

Minulý týždeň prebehla v slovenských médiách krátka agentúrna správa o tom, že belgická prokuratúra neplánuje nikoho stíhať za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorého život vyhasol po brutálnom policajnom zásahu na letisku Charleroi vo februári 2018. Od tohto prípadu prešlo už takmer 5 rokov a nebyť uniknutého videa z augusta 2020, tento ohavný čin by bol s [...]

Ideológie, a prečo by nemali byť odpoveďami na naše problémy

20.10.2022

„Idea je niečo, čo máš ty. Ideológia je niečo, čo má teba.“ (Morris Berman) Slovenskou spoločnosťou posledné dni otriasa tragédia, ktorej cena bola privysoká – vyhasli dva mladé ľudské životy. Čo je však ešte tragickejšie, je absurdnosť dôvodu, pre ktorý títo dvaja ľudia museli umrieť. Umreli pre ideológiu. Umreli rukou sfanatizovaného mladého človeka, [...]

Koniec éry Angely Merkelovej. Čo ďalej?

27.09.2021

Výsledky nedeľných parlamentných volieb ma potešili. Vyhrali sociálni demokrati pod vedením Olofa Scholtza, ktorý má všetky predpoklady stať sa novým nemeckým kancelárom. Čakajú ho však náročné koaličné rokovania s dvomi politicky rozdielnymi subjektami – Zelenými a Liberármi (FDP). Rokovania budú ešte zložité, pretože záujem o koalíciu s týmito dvomi [...]

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odvolal ministra, ktorý žiadal pozastavenie justičnej reformy

26.03.2023 21:33

Galant v sobotu vyzval na okamžité pozastavenie kontroverznej vládnej reformy súdnictva v Izraeli.

protest prezidentský palác peace no war

Všetci chceme mier, ale vieme, aký?

26.03.2023 19:00

Mierom sa dnes oháňa kadekto, a neraz s nekalými motívmi. Predstavte si teda, že máte moc rozhodnúť o tom, ako by mal vyzerať spravodlivý mier medzi Ukrajinou a Ruskom. Ako by vyzeral?

tula

Rusko tvrdí, že v Kirejevsku explodoval ukrajinský dron naložený trhavinou

26.03.2023 17:22, aktualizované: 22:30

V centre mesta v Tulskej oblasti mohutný výbuch vyhĺbil veľký kráter, zranili sa najmenej traja ľudia.

bielorusko

Budú Putinove taktické jadrové zbrane v bezpečí pred bieloruskými partizánmi?

26.03.2023 16:05

Po ruskej invázii na Ukrajinu začali bieloruskí partizáni vo svojej krajine vykonávať sabotáže.

Peter Kmec

Dlhoročný diplomat, bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku a USA, poslanec NR SR, podpredseda Výboru pre európske záležitost

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 32095x
Priemerná čítanosť článkov: 2140x

Autor blogu

Kategórie