Založ si blog

Slovensko sa ocitlo v pozícii diváka a nie hráča

Ak chce  byť štát silným hráčom na svetovej scéne, musí mať splnené dve základné podmienky: odpolitizovanú zahraničnú službu a silnú ekonomickú diplomaciu. Ani jedno z toho Slovensko v súčasnosti nespĺňa: Heger a Fico zahraničnú politiku znásilnili, hrubo spolitizovali a rozdelili na nej spoločnosť. O ekonomickej diplomacii budem hovoriť v ďalšom blogu. Ale poviem k nej v tomto texte iba toľko, že politici jej nevenujú žiadnu pozornosť a pritom je to základ pre výkon efektívnej a dôveryhodnej zahraničnej služby smerom k občanovi a podnikateľovi – to sú hlavní zákazníci, ktorí zahraničnú službu aj financujú a im by sme sa mali v prvom rade zodpovedať. Takže zahraničná služba má slúžiť (preto ten názov) slovenskému občanovi a podnikateľovi a nie akýmsi nadnárodným alebo geopolitickým záujmom. A to je moja hlavná výzva pre obe strany: pre vládnu koalíciu (alebo už len jej zvyšok) aj pre opozíciu.

Ale moja hlavná výzva pre všetkých politikov v tomto článku je táto: “nevťahujme zahraničnú politiku do predvolebnej kampane, lebo sa nám to vypomstí. Hľadajme cesty, ako vrátiť zahraničnej politike jej hlavný zmysel: aby bola predlĺženou rukou domácej politiky v prospech bezpečnosti, stability a prosperity občanov Slovenska”.

Heger a Fico robia presný opak: zahraničnú politiku používajú na vzájomný ideologický a geopolitický súboj, čo je samovraždou Slovenska. Obaja majú veľmi povrchné až nebezpečné chápanie úlohy zahraničnej politiky a tlačia Slovensko do pozície štatistu a nie aktívneho hráča. Prirovnám to k hokejovému zápasu: Heger a Fico postavili Slovensko do pozície diváka a žiadajú nás občanov, aby sme si vybrali medzi dvomi mužstvami, ktoré práve hrajú na ľade a ktorým môžme fandiť: USA alebo Rusku. Heger a Fico sú lídrami ultras v hľadisku a akákoľvek odchýlka od jedného z táborov znamená zradu a nasleduje verejný lynč (buď ste agent Ruska alebo agent USA). Vidíte tam niekde možnosť presadzovania národných záujmov? Ja nie.

Hegera ani Fica však toto nezaujíma. Pre Hegera je zahraničná politika iba nástroj, ako sa udržať pri moci a aspoň s odretými ušami sa dostať do parlamentu. Takto to robia politici, ktorí pri riadení štátu doma zlyhávajú. U Fica je však zahraničná politika ešte niečo iné: potrebuje ju na zahladzovanie svojich domácich prešľapov a na presadzovanie svojich straníckych a osobných záujmov. Zažil som Roberta Fica v pozícii predsedu vlády a jeho výkon v európskej a zahraničnej politike nemá nič spoločné s presadzovaním národných záujmov.

⁉️Dá sa považovať za národný záujem to, že prijmete 8 väzňov – islamských radikálov z väznice Guantánamo len preto, aby ste si mohli urobiť fotku s vtedajším prezidentom USA v Bielom dome pre potreby vlastnej prezidentskej kampane (2014)?

⁉️Dá sa považovať za národný záujem to, že ignorujete zasadnutia lídrov európskych socialistov, na ktorých sa dohadujú významné pozície strategické aj pre Slovensko?

⁉️Dá sa považovať za národný záujem to, že už dnes je Smer síce tolerovaná, ale v podstate ignorovaná politická strana medzi európskymi sociálno-demokratickými stranami?

Preto sa pýtam pána Fica: ako chcete robiť zahraničnú politiku na štyri svetové strany, ak Vás nechcú ani na Západe, ani na Severe. Smerom na Juh ste za 12 rokov neurobili nič, aby sme sa tam presadili a smerom na Východ sú naše výsledky veľmi chabé (ak ste taký kamarát s Ruskom a Čínou, prečo tam nepôsobia slovenské firmy a neprúdia tam slovenské výrobky a služby)? Toto Vás však nikdy nezaujímalo.

Útoky aktivistov Smeru na moju osobu si neberiem k srdcu. Ide o sprosté koláže, ktoré majú za cieľ navodiť klamlivý dojem, že strana Hlas nechce hájiť národné záujmy. Naopak, sme strana hrdých národniarov a patriotov a aj preto som do nej vstúpil. A presne viem, čo Slovensko potrebuje v zahraničnej politike, aby si presadzovalo svoje vlastné záujmy – a tie sú jasné: ide o záujmy Slovenska, a nie záujmy USA alebo Ruska. Preto by som nikdy nešiel do politiky ani s Ficom ani s Hegerom. Obaja znásilňujú zahraničnú politiku a tlačia Slovensko buď do izolácie (Fico) alebo do vazalstva (Heger).

Čo nás čaká do predčasných volieb koncom septembra 2023?

07.02.2023

33 mesiacov politického, manažerského a spoločenského chaosu v podaní tejto vládnej koalície vyústilo do straty jej dôvery v Národnej rade SR dňa 15.12.2022. Slovenská spoločnosť si konečne vydýchla a do Vianočných a Novoročných sviatkov išla s nádejou, že čo najskoršie predčasné voľby budú tým najlepším darčekom pod stromček pre drvivú väčšinu občanov [...]

Čo nám odhaľuje kauza Jozefa Chovanca?

23.01.2023

Minulý týždeň prebehla v slovenských médiách krátka agentúrna správa o tom, že belgická prokuratúra neplánuje nikoho stíhať za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorého život vyhasol po brutálnom policajnom zásahu na letisku Charleroi vo februári 2018. Od tohto prípadu prešlo už takmer 5 rokov a nebyť uniknutého videa z augusta 2020, tento ohavný čin by bol s [...]

Ideológie, a prečo by nemali byť odpoveďami na naše problémy

20.10.2022

„Idea je niečo, čo máš ty. Ideológia je niečo, čo má teba.“ (Morris Berman) Slovenskou spoločnosťou posledné dni otriasa tragédia, ktorej cena bola privysoká – vyhasli dva mladé ľudské životy. Čo je však ešte tragickejšie, je absurdnosť dôvodu, pre ktorý títo dvaja ľudia museli umrieť. Umreli pre ideológiu. Umreli rukou sfanatizovaného mladého človeka, [...]

andrej danko

SNS očakáva stanovisko od Smeru k účasti na stretnutí v Prezidentskom paláci

18.05.2024 12:13

SNS nepodporuje okrúhly stôl za účasti lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča.

SR voľby24 prezident kandidáti debata 1. kolo BAX

Matovič v kontexte atentátu na premiéra vyzýva ministra Šutaja Eštoka na odstúpenie

18.05.2024 11:44

Šutaj Eštok by mal podľa Matoviča „vytiahnuť hlavu z piesku", prijať za to zodpovednosť a odstúpiť aj z úcty k samotnému Ficovi.

súd, fico, atentát, cintula, šts

Fica zasiahol viackrát: Atentátnik stojí pred súdom, prokurátor žiada väzbu

18.05.2024 10:00, aktualizované: 11:50

Súd sprevádzajú prísne opatrenia, zasadnutie je neverejné, novinári sa nedostanú ani do areálu. Situáciu sledujeme priamo v Pezinku.

Germany Russia Ukraine

Utečenci strácajú kontakt s Ukrajinou. Čo ukázal prieskum v Poľsku, Nemecku a Česku?

18.05.2024 10:00

Minimálne polovica Ukrajincov, ktorí sú v Poľsku, Nemecku a Česku, sa na Ukrajinu zrejme nevráti. Vyplýva to z čerstvého prieskumu.

Peter Kmec

Dlhoročný diplomat, bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku a USA, poslanec NR SR, podpredseda Výboru pre európske záležitost

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 42197x
Priemerná čítanosť článkov: 2637x

Autor blogu

Kategórie