Založ si blog

Koniec éry Angely Merkelovej. Čo ďalej?

Výsledky nedeľných parlamentných volieb ma potešili. Vyhrali sociálni demokrati pod vedením Olofa Scholtza, ktorý má všetky predpoklady stať sa novým nemeckým kancelárom. Čakajú ho však náročné koaličné rokovania s dvomi politicky rozdielnymi subjektami – Zelenými a Liberármi (FDP). Rokovania budú ešte zložité, pretože záujem o koalíciu s týmito dvomi menšími stranami majú aj konzervatívci (CDU/CSU) pod vedením ich nového lídra Armina Lascheta. Strana pod jeho vedením výrazne stratila a vyzerá to tak, že jedine pozícia nového kancelára je jeho jedinou šancou, ako prežiť v kresle predsedu konzervatívcov. Budú to ešte veľmi zaujímavé mesiace, ale je jasné, že Zelení a FDP budú pri koaličných rokovaniach veľmi “drahými nevestami”. Ale vylúčiť sa nedá ani veľká koalícia CDU/CSU/SPD, ktorej svedkami sme boli v Nemecku za posledné roky, avšak v obrátenom garde (na čele so soc-dem kancelárom).

Čo z toho vyplýva pre Slovensko?

  1. Vyhrali štandartné politické strany so silným a čitatelným programom. Antisystém v podobe krajne pravicovej AfD a krajne ľavicovej Die Linke utrpeli porážku. Aj pre slovenského voliča je dôležité pochopiť, že z krízy nás môžu vyviesť iba štandartné politické strany so silnou víziou do budúcnosti.
  2. Akúkoľvek koalíciu sa podarí v Nemecku zostaviť, nová vláda bude stáť pred hlavnou dilemou: ako zabrániť sociálnej destabilizácii pri nekontrolovanej zelenej a digitálnej transformácii. Extrémny nárost cien energií ukazuje, že bez jadra a plynu  (ako prechodnej energie) je nereálne dosiahnuť bezuhlíkovú ekonomiku. Už v túto zimu hrozí v mnohých častiach Európy bezprecedentný nárast energetickej chudoby. Je jasné, že akákoľvek nová nemecká vládna koalícia sa s týmito výzvami vysporiada oveľa efektívnejšie ako aktuálny slovenský vládny zlepenec, ktorý je momentálne zahľadený úplne do seba a na rast cien energií nebude schopný reagovať.
  3. Spolupráca krajín V4 s novou nemeckou vládou bude strategicky dôležitá. Nemecko sa pozerá veľmi pragmaticky na spoluprácu so stredoeurópskym regiónom, uprednostňuje ekonomickú spoluprácu a nehrá sa na politického inkvizítora na rozdiel od rôznych liberálno-progresívnych kruhov v Európe, ktoré sa snažia nanútiť svoju politickú víziu v rozpore s väčšinovým presvedčením domáceho obyvateľstva. Verím, že z Nemecka preváži hlas rozumu a zameriame sa na riešenie problémov občanov počas pandemickej krízy alebo klimatickej a digitálnej transformácie.
  4. Nová nemecká vláda bude mať za úlohu pripraviť iniciatívy smerom k posilňovaniu úlohy EÚ vo svete tak, aby sme po prezidentských voľbách vo Franzúzsku na jar 2022 boli pripravení na rozhodnutia smerujúce k posilňovaniu právomocí EÚ v oblasti zahraničnej a obrannej politiky. Súčasná EÚ má vo svete veľmi slabý výtlak a my musíme pretaviť našu ekonomickú silu aj do tej politickej a vojenskej. Budú to ťažké rokovania, ale inej cesty niet. Buď budeme sedieť za rokovacím stolom ako rešpektovaný partner alebo sa staneme korisťou americko-čínskeho globálneho dualizmu.

Éra Angely Merkelovej síce skončila, ale kancelárka zanechala pre svojich nástupcov silný odkaz: nadraďte národné a európske záujmy nad tie úzko politické. V ťažkých časoch cyklických kríz kancelárka uprednostnila “veľkú koalíciu” (v jej 16-ročnej ére boli až tri, pričom skratka GroKo – Grosse Koalition sa stala výrazom roka 2013). GroKo sa stala symbolom silného Nemecka, i keď politicky jej materská strana CDU/CSU utŕžila viaceré rany a prehry v spolkových krajinách. A odkaz k nám domov? Aj Slovensko si musí nájsť svoju GroKo (po slovensky “VeľKo”), ktorá ju vyvedie z tohto aktuálneho vládneho marazmu. 

Vaše návrhy?

Budeme budovať mosty alebo múry?

12.06.2021

Celý svet je v očakávaní blížiaceho sa americko-ruského summitu, ktorý sa uskutoční 16. júna 2021 v Ženeve. Tieto stretnutia sú zriedkavou záležitosťou, preto ten veľký záujem. Od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa totiž uskutočnilo iba 6 americko-ruských summitov, z toho tri absolvoval za Rusko súčasný prezident Vladimir Putin (2x sa stretol s prezidentom [...]

Nový koncert veľmocí

16.04.2021

V marcovom vydaní prestížneho časopisu Foreigh Affairs vyšiel článok Richarda Haassa a Charlesa Kupchana pod názvom Nový koncert veľmocí. Považujem ho za veľmi zásadný vstup do súčasnej diskusie o geopolitike a riešení medzinárodných problémov. Dovolím si povedať, že má rovnaký význam, ako prelomové články Francisa Fukuyamu “Koniec histórie” (1992) alebo [...]

Vyšehradská spolupráca oslavuje 30 rokov. Nebuďme jej hrobárom!

15.02.2021

V týchto dňoch vo verejnom priestore rezonuje téma ako ďalej v spolupráci Slovenska s krajinami V4. Vládna koalícia sa netají tým, že jej prehlbovanie spolupráce nevonia a svoji snahami a negatívnymi vyjadreniami vstupuje na veľmi krehkú pôdu, kde môže zohrať úlohu hrobára strategickej spolupráce v stredoeurópskom priestore. Keď v roku 1991 vznikala stredoeurópska [...]

Edward Snowden

Snowden získal ruské občianstvo, dekrét podpísal Putin

26.09.2022 18:51

Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb pred takmer desiatimi rokmi zverejnil utajované informácie o americkej elektronickej špionáži.

Japonsko / vlajka /

Ruská FSB zadržala japonského konzula, dôvodom je údajná špionáž

26.09.2022 18:30

Správa o zadržaní diplomata prišla len niekoľko hodín po tom, čo Japonsko oznámilo ďalšie sprísnenie svojich protiruských sankcií.

NAKA

NAKA zadržala niekoľkých členov gangu takáčovcov, v putách skončil aj starosta

26.09.2022 18:08

V súvislosti s trestnou činnosťou zločineckej skupiny takáčovcov obvinila polícia 14 osôb.

Russia Ukraine War Changed World Analysis

Po anexii Moskva sľubuje jadrový dáždnik. Ako odpovie Západ?

26.09.2022 18:04

Rusko sa už v piatok chystá anektovať okupované oblasti Ukrajiny. Varuje pri tom, že na obranu zabratých území je pripravené nasadiť všetky prostriedky, aj tie najničivejšie.

Peter Kmec

Dlhoročný diplomat, bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku a USA, poslanec NR SR, podpredseda Výboru pre európske záležitost

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 25851x
Priemerná čítanosť článkov: 2154x

Autor blogu

Kategórie