Založ si blog

Koniec éry Angely Merkelovej. Čo ďalej?

Výsledky nedeľných parlamentných volieb ma potešili. Vyhrali sociálni demokrati pod vedením Olofa Scholtza, ktorý má všetky predpoklady stať sa novým nemeckým kancelárom. Čakajú ho však náročné koaličné rokovania s dvomi politicky rozdielnymi subjektami – Zelenými a Liberármi (FDP). Rokovania budú ešte zložité, pretože záujem o koalíciu s týmito dvomi menšími stranami majú aj konzervatívci (CDU/CSU) pod vedením ich nového lídra Armina Lascheta. Strana pod jeho vedením výrazne stratila a vyzerá to tak, že jedine pozícia nového kancelára je jeho jedinou šancou, ako prežiť v kresle predsedu konzervatívcov. Budú to ešte veľmi zaujímavé mesiace, ale je jasné, že Zelení a FDP budú pri koaličných rokovaniach veľmi “drahými nevestami”. Ale vylúčiť sa nedá ani veľká koalícia CDU/CSU/SPD, ktorej svedkami sme boli v Nemecku za posledné roky, avšak v obrátenom garde (na čele so soc-dem kancelárom).

Čo z toho vyplýva pre Slovensko?

  1. Vyhrali štandartné politické strany so silným a čitatelným programom. Antisystém v podobe krajne pravicovej AfD a krajne ľavicovej Die Linke utrpeli porážku. Aj pre slovenského voliča je dôležité pochopiť, že z krízy nás môžu vyviesť iba štandartné politické strany so silnou víziou do budúcnosti.
  2. Akúkoľvek koalíciu sa podarí v Nemecku zostaviť, nová vláda bude stáť pred hlavnou dilemou: ako zabrániť sociálnej destabilizácii pri nekontrolovanej zelenej a digitálnej transformácii. Extrémny nárost cien energií ukazuje, že bez jadra a plynu  (ako prechodnej energie) je nereálne dosiahnuť bezuhlíkovú ekonomiku. Už v túto zimu hrozí v mnohých častiach Európy bezprecedentný nárast energetickej chudoby. Je jasné, že akákoľvek nová nemecká vládna koalícia sa s týmito výzvami vysporiada oveľa efektívnejšie ako aktuálny slovenský vládny zlepenec, ktorý je momentálne zahľadený úplne do seba a na rast cien energií nebude schopný reagovať.
  3. Spolupráca krajín V4 s novou nemeckou vládou bude strategicky dôležitá. Nemecko sa pozerá veľmi pragmaticky na spoluprácu so stredoeurópskym regiónom, uprednostňuje ekonomickú spoluprácu a nehrá sa na politického inkvizítora na rozdiel od rôznych liberálno-progresívnych kruhov v Európe, ktoré sa snažia nanútiť svoju politickú víziu v rozpore s väčšinovým presvedčením domáceho obyvateľstva. Verím, že z Nemecka preváži hlas rozumu a zameriame sa na riešenie problémov občanov počas pandemickej krízy alebo klimatickej a digitálnej transformácie.
  4. Nová nemecká vláda bude mať za úlohu pripraviť iniciatívy smerom k posilňovaniu úlohy EÚ vo svete tak, aby sme po prezidentských voľbách vo Franzúzsku na jar 2022 boli pripravení na rozhodnutia smerujúce k posilňovaniu právomocí EÚ v oblasti zahraničnej a obrannej politiky. Súčasná EÚ má vo svete veľmi slabý výtlak a my musíme pretaviť našu ekonomickú silu aj do tej politickej a vojenskej. Budú to ťažké rokovania, ale inej cesty niet. Buď budeme sedieť za rokovacím stolom ako rešpektovaný partner alebo sa staneme korisťou americko-čínskeho globálneho dualizmu.

Éra Angely Merkelovej síce skončila, ale kancelárka zanechala pre svojich nástupcov silný odkaz: nadraďte národné a európske záujmy nad tie úzko politické. V ťažkých časoch cyklických kríz kancelárka uprednostnila “veľkú koalíciu” (v jej 16-ročnej ére boli až tri, pričom skratka GroKo – Grosse Koalition sa stala výrazom roka 2013). GroKo sa stala symbolom silného Nemecka, i keď politicky jej materská strana CDU/CSU utŕžila viaceré rany a prehry v spolkových krajinách. A odkaz k nám domov? Aj Slovensko si musí nájsť svoju GroKo (po slovensky “VeľKo”), ktorá ju vyvedie z tohto aktuálneho vládneho marazmu. 

Vaše návrhy?

Čo nám odhaľuje kauza Jozefa Chovanca?

23.01.2023

Minulý týždeň prebehla v slovenských médiách krátka agentúrna správa o tom, že belgická prokuratúra neplánuje nikoho stíhať za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorého život vyhasol po brutálnom policajnom zásahu na letisku Charleroi vo februári 2018. Od tohto prípadu prešlo už takmer 5 rokov a nebyť uniknutého videa z augusta 2020, tento ohavný čin by bol s [...]

Ideológie, a prečo by nemali byť odpoveďami na naše problémy

20.10.2022

„Idea je niečo, čo máš ty. Ideológia je niečo, čo má teba.“ (Morris Berman) Slovenskou spoločnosťou posledné dni otriasa tragédia, ktorej cena bola privysoká – vyhasli dva mladé ľudské životy. Čo je však ešte tragickejšie, je absurdnosť dôvodu, pre ktorý títo dvaja ľudia museli umrieť. Umreli pre ideológiu. Umreli rukou sfanatizovaného mladého človeka, [...]

Budeme budovať mosty alebo múry?

12.06.2021

Celý svet je v očakávaní blížiaceho sa americko-ruského summitu, ktorý sa uskutoční 16. júna 2021 v Ženeve. Tieto stretnutia sú zriedkavou záležitosťou, preto ten veľký záujem. Od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa totiž uskutočnilo iba 6 americko-ruských summitov, z toho tri absolvoval za Rusko súčasný prezident Vladimir Putin (2x sa stretol s prezidentom [...]

Olexij Reznikov

Reznikov skončil ako ukrajinský minister obrany, nahradil ho Kyrylo Budanov

05.02.2023 21:33

K výmene na kľúčovom ministerskom poste dochádza v kritickom období, keď sa očakáva rozsiahla ruská ofenzíva.

Pápež František

Pápež obvinil kruhy v katolíckej cirkvi zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

05.02.2023 21:25

Pápež František tvrdí, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Peter Kmec

Dlhoročný diplomat, bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku a USA, poslanec NR SR, podpredseda Výboru pre európske záležitost

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 29346x
Priemerná čítanosť článkov: 2096x

Autor blogu

Kategórie