Založ si blog

Budeme budovať mosty alebo múry?

Celý svet je v očakávaní blížiaceho sa americko-ruského summitu, ktorý sa uskutoční 16. júna 2021 v Ženeve. Tieto stretnutia sú zriedkavou záležitosťou, preto ten veľký záujem.  Od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa totiž uskutočnilo iba 6 americko-ruských summitov, z toho tri absolvoval za Rusko súčasný prezident Vladimir Putin (2x sa stretol s prezidentom Georgeom W. Bushom a 1x s prezidentom Donaldom Trumpom). Nadchádzajúci summit bude teda pre Putina už štvrtým, pre Bidena prvým.

Putin týmto summitom nemá čo stratiť, stačí mu len vyčkávať, s akou taktikou Biden príde na stretnutie. Pre Bidena je to však rozhodujúci moment, či sa mu podarí nastaviť systém pravidelnej komunikácie s ruským náprotivkom. Biden má dve možnosti: buď vyšle signál na spoluprácu a zintenzívni komunikáciu s Putinom na pravidelnej úrovni (ideálne na ročnej báze) alebo sa jasne vyhraní voči štýlu vládnutia Putina a uprednostní konfrontáciu v duchu čierno – bieleho scenára.

Ak si Biden vyberie prvú možnosť, nevyhne sa kritike najväčších odporcov Putinovho režimu v západnom tábore. Ak však túto kritiku ustojí, otvorí sa mu cesta k aktívnejšiemu a efektívnejšiemu zapájaniu Ruska do riešení globálnych a regionálnych problémov. V tomto prípade sa otvára aj priestor na narysovanie novej architektúry moderného vládnutia v 21. storočí za účasti Ruska, ale aj Číny a ďalších významných globálnych aktérov. Jeho konkrétne kontúry navrhli dvaja významní americkí politológovia Richard Haas a Charlie Kupchan v marcovom vydaní Foreign Affairs, ktorí volajú po vytvorení tzv. Globálneho koncertu pre 21. storočie za účasti šiestich stálych členov: Číny, Európskej únie, Indie, Japonska, Ruska a USA. Zo zoznamu vyplýva, že demokracie a nedemokracie by mali rovnaké postavenie a členstvo by záviselo od moci a vplyvu, nie od hodnôt alebo typu režimu.  Členovia koncertu by však spoločne reprezentovali zhruba 70 percent globálneho HDP aj 70% globálnych vojenských výdavkov. Bola by to výrazne reprezentatívnejšia a efektívnejšia “svetová vláda” ako súčasná Bezpečnostná rada OSN alebo G7.

Druhá možnosť, ktorá sa ponúka prezidentovi Bidenovi, je “konsolidácia západného svetového poriadku” v duchu jeho konceptu Summit demokracií. Toto je však cesta, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k novej studenej vojne a budovaniu nových deliacich čiar. Voči tomuto konceptu vystupuje čoraz viac západných intelektuálov a politológov z umierneného tábora. Naopak, takéto čierno-biele videnie sveta je stále veľmi populárne medzi neoliberálnymi politikmi a liberálnou mimovládnou scénou.

Svet tak stojí na rázcestí a má na výber: spoluprácu alebo konfrontáciu. Mosty alebo múry. Kompromisy alebo ultimáta.

V politike je dôležité pamätať na jedno dôležité a osvedčené pravidlo: “Perfect is the enemy of good” (“Perfektný je nepriateľ dobrého”). V preklade do zahraničnej politiky: dali by sa dosiahnuť dobré (nie perfektné) riešenia, ak by sme netrvali na exporte liberálnej demokracie do rôznych kútov sveta. Koniec-koncov, tie ideálne riešenia neponúka ani západný svet. Podľa Haasa a Kupchana, treba rešpektovať aj alternatívne formy vládnutia, aby sme mohli začať reálne riešiť globálne a regionálne krízy, ale aj efektívnejšie ovplyvňovať stav ochrany ľudských práv a základných slobôd v nedemokratických režimoch.

A až nakoniec (zámerne) komentár k úlohe Európskej únie, ktorá ako globálny hráč stále stojí bokom a nemá taký výtlak, aký jej právom prináleží. EÚ ako najsilnejšia kumulovaná ekonomika sveta sa totiž sama stavia do pozície pasívneho pozorovateľa a necháva na USA, aby problém s Ruskom (ale aj Čínou) riešili. Inak sa to vysvetliť nedá, pretože stretnutiam na najvyššej úrovni s Putinom sa Európa už dlhodobo vyhýba. Vzhľadom na to, že ide o bezpečnosť a stabilitu Európy, je to veľmi nezodpovedné.

 

Slovensko sa ocitlo v pozícii diváka a nie hráča

30.04.2023

Ak chce byť štát silným hráčom na svetovej scéne, musí mať splnené dve základné podmienky: odpolitizovanú zahraničnú službu a silnú ekonomickú diplomaciu. Ani jedno z toho Slovensko v súčasnosti nespĺňa: Heger a Fico zahraničnú politiku znásilnili, hrubo spolitizovali a rozdelili na nej spoločnosť. O ekonomickej diplomacii budem hovoriť v ďalšom blogu. Ale poviem k [...]

Čo nás čaká do predčasných volieb koncom septembra 2023?

07.02.2023

33 mesiacov politického, manažerského a spoločenského chaosu v podaní tejto vládnej koalície vyústilo do straty jej dôvery v Národnej rade SR dňa 15.12.2022. Slovenská spoločnosť si konečne vydýchla a do Vianočných a Novoročných sviatkov išla s nádejou, že čo najskoršie predčasné voľby budú tým najlepším darčekom pod stromček pre drvivú väčšinu občanov [...]

Čo nám odhaľuje kauza Jozefa Chovanca?

23.01.2023

Minulý týždeň prebehla v slovenských médiách krátka agentúrna správa o tom, že belgická prokuratúra neplánuje nikoho stíhať za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorého život vyhasol po brutálnom policajnom zásahu na letisku Charleroi vo februári 2018. Od tohto prípadu prešlo už takmer 5 rokov a nebyť uniknutého videa z augusta 2020, tento ohavný čin by bol s [...]

Peter Pellegrini

Podpredsedovia alebo Šutaj Eštok. Nový šéf Hlasu bude známy na prelome mája a júna

20.04.2024 13:07, aktualizované: 13:40

Milan Majerský predpokladá, že poslanci KDH zahlasujú za zvolenie súčasného ministra Richarda Rašiho do funkcie predsedu parlamentu.

armáda usa

Americké jadrové zbrane bližšie k Slovensku? Na svojom území ich chce mať aj Poľsko

20.04.2024 12:46

Americké jadrové zbrane sú od novembra 2009 v Belgicku, Nemecku, Taliansku a Holandsku.

univerzita

Mladí Američania páchajú rekordne veľa samovrážd. Nikto presne nevie prečo

20.04.2024 11:28

"Tak veľmi si prajem, aby nám býval dal šancu mu pomôcť," hovorí Katherine Salasová zlomeným hlasom.

Italy Politics

Skrachované vzťahy šéfov vlád. Expremiér Babiš nie je jediný. Talianska líderka odkopla muža, keď sa zaliečal inej žene

20.04.2024 10:49

Rozvodom sa skončilo manželstvo už viacerých niekdajších predsedov vlád Českej republiky. A ktoré rozchody známych politikov vlani zvlášť rezonovali?

Peter Kmec

Dlhoročný diplomat, bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku a USA, poslanec NR SR, podpredseda Výboru pre európske záležitost

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 41153x
Priemerná čítanosť článkov: 2572x

Autor blogu

Kategórie