Založ si blog

Inovácie sú chrbtovou kosťou ekonomiky

Za jednu z kľúčových potrieb našej krajiny považujem inovácie. Ak chce Slovenská republika dosiahnuť dlhodobú udržateľnosť, je nevyhnutné zvyšovať konkurencieschopnosť našej ekonomiky, čo nie je možné bez zlepšovania prostredia podporujúceho inovácie, vrátane ekologických a sociálnych. Inovačná výkonnosť krajiny závisí od schopnosti získavať a využívať poznatky vo svoj vlastný ekonomický prospech. Čoraz viac krajín využíva informácie a skúsenosti z medzinárodnej spolupráce na posilnenie svojho konkurenčného postavenia, pričom k ich získaniu využívajú nové nástroje diplomacie, tzv. inovačnej diplomacie.

Zdroj: TV Pravda.sk

Ešte keď som pôsobil v pozícii veľvyslanca SR v USA, podarilo sa mi v spolupráci s vtedajším podpredsedom vlády SR Petrom Pellegrinim spustiť dva pilotné inovačné projekty: akceleračný program pre slovenské firmy v oblasti inteligentných miest v štáte Virginia a vedecko-výskumný projekt na inteligenčné dopravné systémy medzi univerzitami Žilina a Berkeley v štáte Kalifornia. Následne sa nám vďaka aktívnej spolupráci s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPPVII) podarilo v roku 2018 položiť základný kameň pilotného projektu výberu a vysielania inovačných diplomatov do zahraničia.

 

ÚPPVII, ako koordinátor agendy inovačnej diplomacie realizuje integrovaný systémový prístup k budovaniu kapacít SR v oblasti inovačnej diplomacie, čo vyžaduje budovanie synergie medzi relevantnými inštitúciami a združeniami, s cieľom čo najefektívnejšie využiť limitované finančné a ľudské zdroje Slovenskej republiky v zahraničí.

 

Štyria inovační diplomati pôsobia od júla minulého roka v Číne, Fínsku, USA a v Izraeli. Práve tieto krajiny považujeme z hľadiska výskumu, vývoja a inovácií za celosvetových lídrov. Zoznam týchto krajín nie je samozrejme úplný, je viac ako žiadúce ďalej rozširovať sieť inovačných diplomatov aj do iných vyspelých ekonomík po vyhodnotení pilotnej fázy programu v roku 2021. Cieľom tohto pilotného programu je pomôcť slovenským výskumným inštitúciám, univerzitám a podnikateľom nadviazať kontakty, rozbehnúť dôležitú spoluprácu s inovačným prostredím v zahraničí a hľadať partnerov. Spoločné partnerstvá a spoluprácu s významnými inštitúciami považujeme za kľúčový faktor pri rozvoji inovácií, ako aj podpory slovenských podnikateľov.

 

Inovačný diplomat, ktorý pôsobí v USA, má na starosti už okrem spomenutých dvoch projektov aj aktívne vyhľadávanie možnosti financovania našich výskumov z amerických zdrojov, či už z federálnych alebo zo súkromných nadácií.

 

Izrael zase prejavil veľký záujem spolupracovať s našimi univerzitami, Slovenskou akadémiou vied či so súkromnými spoločnosťami. Prioritou pre slovenské firmy je účasť na konferenciách, výstavách alebo veľtrhoch, kde možno najlepšie identifikovať potenciálnych partnerov na spoluprácu. Druhým krokom je stáž slovenských expertov vo vybranej spoločnosti a tretím spoločný inovačný projekt, ktorý má potenciál stať sa komerčným. Fínsko, ktoré za posledných desať rokov vytvorilo prepracovaný mechanizmus na podporu vedy, výskumu a inovácií je taktiež vzorom a inšpiráciou pre našu krajinu.

 

V Číne existuje veľa programov, cez ktoré môžu byť uvedené slovenské spoločnosti na čínsky inovatívny trh. V súčasnosti sa zameriavame na vytvorenie spoločnej platformy pre blockchainové technológie.

 

Základ aktívnej podpory štátu pre inovatívne firmy v zahraničí je tak vytvorený. Začíname registrovať aj prvé úspešné podnikateľské príbehy, ktoré s podporou týchto štátnych programov začínajú prenikať na svetové trhy (napr. Cviker, Gospace, SC Client/Sino, Bebe Transport, Comblax).

 

Pevne verím, že tento úspešný model sa bude ďalej rozvíjať tak, aby z toho profitoval náš domáci inovačný ekosystém.

Koniec éry Angely Merkelovej. Čo ďalej?

27.09.2021

Výsledky nedeľných parlamentných volieb ma potešili. Vyhrali sociálni demokrati pod vedením Olofa Scholtza, ktorý má všetky predpoklady stať sa novým nemeckým kancelárom. Čakajú ho však náročné koaličné rokovania s dvomi politicky rozdielnymi subjektami – Zelenými a Liberármi (FDP). Rokovania budú ešte zložité, pretože záujem o koalíciu s týmito dvomi [...]

Budeme budovať mosty alebo múry?

12.06.2021

Celý svet je v očakávaní blížiaceho sa americko-ruského summitu, ktorý sa uskutoční 16. júna 2021 v Ženeve. Tieto stretnutia sú zriedkavou záležitosťou, preto ten veľký záujem. Od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa totiž uskutočnilo iba 6 americko-ruských summitov, z toho tri absolvoval za Rusko súčasný prezident Vladimir Putin (2x sa stretol s prezidentom [...]

Nový koncert veľmocí

16.04.2021

V marcovom vydaní prestížneho časopisu Foreigh Affairs vyšiel článok Richarda Haassa a Charlesa Kupchana pod názvom Nový koncert veľmocí. Považujem ho za veľmi zásadný vstup do súčasnej diskusie o geopolitike a riešení medzinárodných problémov. Dovolím si povedať, že má rovnaký význam, ako prelomové články Francisa Fukuyamu “Koniec histórie” (1992) alebo [...]

Robert Fico

Premiér aj šéf daniarov odmietajú Ficove tvrdenia o vypaľovaní podnikateľa Suchobu

26.09.2022 17:05

Prezident finančnej správy Žežulka odmietol, že by kohokoľvek zo spoločnosti Allexis žiadal o úplatok.

Giorgia Meloniová

Expert: Meloniová nie je Mussolini, ale z kultúry fašizmu vychádza

26.09.2022 16:49

Od Benita Mussoliniho nemalo Taliansko takú pravicovú vládu, aká vznikne po voľbách. Ako k tomu došlo?

poisťovňa Dôvera

Dôvera žiada od ÚDZS vyše 32-tisíc eur a ospravedlnenie pre nepravdivé tvrdenia

26.09.2022 16:01

Dôvera tvrdí, že jej úrad spôsobil nemajetkovú ujmu údajným “neoprávneným zásahom do jej dobrej povesti tým, že zverejnil nepravdivé informácie”.

Irak, poľskí vojaci

Poľská armáda ponúkne občanom jednodňový základný vojenský výcvik

26.09.2022 15:08

Výcvik bude zahŕňať narábanie so zbraňou, streľbu, boj z blízka a čítanie z máp.

Peter Kmec

Dlhoročný diplomat, bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku a USA, poslanec NR SR, podpredseda Výboru pre európske záležitost

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 25843x
Priemerná čítanosť článkov: 2154x

Autor blogu

Kategórie