Založ si blog

Inovácie sú chrbtovou kosťou ekonomiky

Za jednu z kľúčových potrieb našej krajiny považujem inovácie. Ak chce Slovenská republika dosiahnuť dlhodobú udržateľnosť, je nevyhnutné zvyšovať konkurencieschopnosť našej ekonomiky, čo nie je možné bez zlepšovania prostredia podporujúceho inovácie, vrátane ekologických a sociálnych. Inovačná výkonnosť krajiny závisí od schopnosti získavať a využívať poznatky vo svoj vlastný ekonomický prospech. Čoraz viac krajín využíva informácie a skúsenosti z medzinárodnej spolupráce na posilnenie svojho konkurenčného postavenia, pričom k ich získaniu využívajú nové nástroje diplomacie, tzv. inovačnej diplomacie.

Zdroj: TV Pravda.sk

Ešte keď som pôsobil v pozícii veľvyslanca SR v USA, podarilo sa mi v spolupráci s vtedajším podpredsedom vlády SR Petrom Pellegrinim spustiť dva pilotné inovačné projekty: akceleračný program pre slovenské firmy v oblasti inteligentných miest v štáte Virginia a vedecko-výskumný projekt na inteligenčné dopravné systémy medzi univerzitami Žilina a Berkeley v štáte Kalifornia. Následne sa nám vďaka aktívnej spolupráci s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPPVII) podarilo v roku 2018 položiť základný kameň pilotného projektu výberu a vysielania inovačných diplomatov do zahraničia.

 

ÚPPVII, ako koordinátor agendy inovačnej diplomacie realizuje integrovaný systémový prístup k budovaniu kapacít SR v oblasti inovačnej diplomacie, čo vyžaduje budovanie synergie medzi relevantnými inštitúciami a združeniami, s cieľom čo najefektívnejšie využiť limitované finančné a ľudské zdroje Slovenskej republiky v zahraničí.

 

Štyria inovační diplomati pôsobia od júla minulého roka v Číne, Fínsku, USA a v Izraeli. Práve tieto krajiny považujeme z hľadiska výskumu, vývoja a inovácií za celosvetových lídrov. Zoznam týchto krajín nie je samozrejme úplný, je viac ako žiadúce ďalej rozširovať sieť inovačných diplomatov aj do iných vyspelých ekonomík po vyhodnotení pilotnej fázy programu v roku 2021. Cieľom tohto pilotného programu je pomôcť slovenským výskumným inštitúciám, univerzitám a podnikateľom nadviazať kontakty, rozbehnúť dôležitú spoluprácu s inovačným prostredím v zahraničí a hľadať partnerov. Spoločné partnerstvá a spoluprácu s významnými inštitúciami považujeme za kľúčový faktor pri rozvoji inovácií, ako aj podpory slovenských podnikateľov.

 

Inovačný diplomat, ktorý pôsobí v USA, má na starosti už okrem spomenutých dvoch projektov aj aktívne vyhľadávanie možnosti financovania našich výskumov z amerických zdrojov, či už z federálnych alebo zo súkromných nadácií.

 

Izrael zase prejavil veľký záujem spolupracovať s našimi univerzitami, Slovenskou akadémiou vied či so súkromnými spoločnosťami. Prioritou pre slovenské firmy je účasť na konferenciách, výstavách alebo veľtrhoch, kde možno najlepšie identifikovať potenciálnych partnerov na spoluprácu. Druhým krokom je stáž slovenských expertov vo vybranej spoločnosti a tretím spoločný inovačný projekt, ktorý má potenciál stať sa komerčným. Fínsko, ktoré za posledných desať rokov vytvorilo prepracovaný mechanizmus na podporu vedy, výskumu a inovácií je taktiež vzorom a inšpiráciou pre našu krajinu.

 

V Číne existuje veľa programov, cez ktoré môžu byť uvedené slovenské spoločnosti na čínsky inovatívny trh. V súčasnosti sa zameriavame na vytvorenie spoločnej platformy pre blockchainové technológie.

 

Základ aktívnej podpory štátu pre inovatívne firmy v zahraničí je tak vytvorený. Začíname registrovať aj prvé úspešné podnikateľské príbehy, ktoré s podporou týchto štátnych programov začínajú prenikať na svetové trhy (napr. Cviker, Gospace, SC Client/Sino, Bebe Transport, Comblax).

 

Pevne verím, že tento úspešný model sa bude ďalej rozvíjať tak, aby z toho profitoval náš domáci inovačný ekosystém.

Slovensko sa ocitlo v pozícii diváka a nie hráča

30.04.2023

Ak chce byť štát silným hráčom na svetovej scéne, musí mať splnené dve základné podmienky: odpolitizovanú zahraničnú službu a silnú ekonomickú diplomaciu. Ani jedno z toho Slovensko v súčasnosti nespĺňa: Heger a Fico zahraničnú politiku znásilnili, hrubo spolitizovali a rozdelili na nej spoločnosť. O ekonomickej diplomacii budem hovoriť v ďalšom blogu. Ale poviem k [...]

Čo nás čaká do predčasných volieb koncom septembra 2023?

07.02.2023

33 mesiacov politického, manažerského a spoločenského chaosu v podaní tejto vládnej koalície vyústilo do straty jej dôvery v Národnej rade SR dňa 15.12.2022. Slovenská spoločnosť si konečne vydýchla a do Vianočných a Novoročných sviatkov išla s nádejou, že čo najskoršie predčasné voľby budú tým najlepším darčekom pod stromček pre drvivú väčšinu občanov [...]

Čo nám odhaľuje kauza Jozefa Chovanca?

23.01.2023

Minulý týždeň prebehla v slovenských médiách krátka agentúrna správa o tom, že belgická prokuratúra neplánuje nikoho stíhať za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorého život vyhasol po brutálnom policajnom zásahu na letisku Charleroi vo februári 2018. Od tohto prípadu prešlo už takmer 5 rokov a nebyť uniknutého videa z augusta 2020, tento ohavný čin by bol s [...]

netanjahu, galant

Netanjahu zatrhol Galantovi cestu do USA. Chce rozhodnúť o izraelskej odvete voči Iránu. V Bielom dome rastie frustrácia

09.10.2024 08:15

Bidenova administratíva má dojem, že Netanjahuovi chýba stratégia, ako krízu ukončiť.

kotlár

Návrat do stredoveku? Kotlár si postavil proti sebe vedcov i nemocnice. Odborníci hovoria, čo im nesedí na jeho zisteniach

09.10.2024 08:00

Kotlár už predložil vládnemu kabinetu správu k preverovaniu pandémie, odborníci pred ňou vystríhajú.

KĽDR / Hranica / Padžu /

KĽDR definitívne zastavuje všetky cesty a železnice k južným susedom. Reaguje na amerických vojakov

09.10.2024 06:16

Južná Kórea a USA v posledných mesiacoch posilňujú obrannú spoluprácu vzhľadom na stúpajúce napätie na Kórejskom polostrove.

Peter Pellegrini, prezident

Pellegrini tlačí na vládu. Prešla by koalícia aj druhou skúškou? Huliakovci budú za, v Hlase čakajú, Fico krízu odmieta

09.10.2024 06:00

Otázne je, či by bol konsolidačný balík jednohlasne schválený aj druhýkrát. Huliakovci by podporili aj vetovanú konsolidáciu, v Hlase čakajú na Pellegriniho. Politológovia zvrat neočakávajú.

Peter Kmec

Dlhoročný diplomat, bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku a USA, poslanec NR SR, podpredseda Výboru pre európske záležitost

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 44281x
Priemerná čítanosť článkov: 2768x

Autor blogu

Kategórie