Založ si blog

Inovácie sú chrbtovou kosťou ekonomiky

Za jednu z kľúčových potrieb našej krajiny považujem inovácie. Ak chce Slovenská republika dosiahnuť dlhodobú udržateľnosť, je nevyhnutné zvyšovať konkurencieschopnosť našej ekonomiky, čo nie je možné bez zlepšovania prostredia podporujúceho inovácie, vrátane ekologických a sociálnych. Inovačná výkonnosť krajiny závisí od schopnosti získavať a využívať poznatky vo svoj vlastný ekonomický prospech. Čoraz viac krajín využíva informácie a skúsenosti z medzinárodnej spolupráce na posilnenie svojho konkurenčného postavenia, pričom k ich získaniu využívajú nové nástroje diplomacie, tzv. inovačnej diplomacie.

Zdroj: TV Pravda.sk

Ešte keď som pôsobil v pozícii veľvyslanca SR v USA, podarilo sa mi v spolupráci s vtedajším podpredsedom vlády SR Petrom Pellegrinim spustiť dva pilotné inovačné projekty: akceleračný program pre slovenské firmy v oblasti inteligentných miest v štáte Virginia a vedecko-výskumný projekt na inteligenčné dopravné systémy medzi univerzitami Žilina a Berkeley v štáte Kalifornia. Následne sa nám vďaka aktívnej spolupráci s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPPVII) podarilo v roku 2018 položiť základný kameň pilotného projektu výberu a vysielania inovačných diplomatov do zahraničia.

 

ÚPPVII, ako koordinátor agendy inovačnej diplomacie realizuje integrovaný systémový prístup k budovaniu kapacít SR v oblasti inovačnej diplomacie, čo vyžaduje budovanie synergie medzi relevantnými inštitúciami a združeniami, s cieľom čo najefektívnejšie využiť limitované finančné a ľudské zdroje Slovenskej republiky v zahraničí.

 

Štyria inovační diplomati pôsobia od júla minulého roka v Číne, Fínsku, USA a v Izraeli. Práve tieto krajiny považujeme z hľadiska výskumu, vývoja a inovácií za celosvetových lídrov. Zoznam týchto krajín nie je samozrejme úplný, je viac ako žiadúce ďalej rozširovať sieť inovačných diplomatov aj do iných vyspelých ekonomík po vyhodnotení pilotnej fázy programu v roku 2021. Cieľom tohto pilotného programu je pomôcť slovenským výskumným inštitúciám, univerzitám a podnikateľom nadviazať kontakty, rozbehnúť dôležitú spoluprácu s inovačným prostredím v zahraničí a hľadať partnerov. Spoločné partnerstvá a spoluprácu s významnými inštitúciami považujeme za kľúčový faktor pri rozvoji inovácií, ako aj podpory slovenských podnikateľov.

 

Inovačný diplomat, ktorý pôsobí v USA, má na starosti už okrem spomenutých dvoch projektov aj aktívne vyhľadávanie možnosti financovania našich výskumov z amerických zdrojov, či už z federálnych alebo zo súkromných nadácií.

 

Izrael zase prejavil veľký záujem spolupracovať s našimi univerzitami, Slovenskou akadémiou vied či so súkromnými spoločnosťami. Prioritou pre slovenské firmy je účasť na konferenciách, výstavách alebo veľtrhoch, kde možno najlepšie identifikovať potenciálnych partnerov na spoluprácu. Druhým krokom je stáž slovenských expertov vo vybranej spoločnosti a tretím spoločný inovačný projekt, ktorý má potenciál stať sa komerčným. Fínsko, ktoré za posledných desať rokov vytvorilo prepracovaný mechanizmus na podporu vedy, výskumu a inovácií je taktiež vzorom a inšpiráciou pre našu krajinu.

 

V Číne existuje veľa programov, cez ktoré môžu byť uvedené slovenské spoločnosti na čínsky inovatívny trh. V súčasnosti sa zameriavame na vytvorenie spoločnej platformy pre blockchainové technológie.

 

Základ aktívnej podpory štátu pre inovatívne firmy v zahraničí je tak vytvorený. Začíname registrovať aj prvé úspešné podnikateľské príbehy, ktoré s podporou týchto štátnych programov začínajú prenikať na svetové trhy (napr. Cviker, Gospace, SC Client/Sino, Bebe Transport, Comblax).

 

Pevne verím, že tento úspešný model sa bude ďalej rozvíjať tak, aby z toho profitoval náš domáci inovačný ekosystém.

Čo nám odhaľuje kauza Jozefa Chovanca?

23.01.2023

Minulý týždeň prebehla v slovenských médiách krátka agentúrna správa o tom, že belgická prokuratúra neplánuje nikoho stíhať za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorého život vyhasol po brutálnom policajnom zásahu na letisku Charleroi vo februári 2018. Od tohto prípadu prešlo už takmer 5 rokov a nebyť uniknutého videa z augusta 2020, tento ohavný čin by bol s [...]

Ideológie, a prečo by nemali byť odpoveďami na naše problémy

20.10.2022

„Idea je niečo, čo máš ty. Ideológia je niečo, čo má teba.“ (Morris Berman) Slovenskou spoločnosťou posledné dni otriasa tragédia, ktorej cena bola privysoká – vyhasli dva mladé ľudské životy. Čo je však ešte tragickejšie, je absurdnosť dôvodu, pre ktorý títo dvaja ľudia museli umrieť. Umreli pre ideológiu. Umreli rukou sfanatizovaného mladého človeka, [...]

Koniec éry Angely Merkelovej. Čo ďalej?

27.09.2021

Výsledky nedeľných parlamentných volieb ma potešili. Vyhrali sociálni demokrati pod vedením Olofa Scholtza, ktorý má všetky predpoklady stať sa novým nemeckým kancelárom. Čakajú ho však náročné koaličné rokovania s dvomi politicky rozdielnymi subjektami – Zelenými a Liberármi (FDP). Rokovania budú ešte zložité, pretože záujem o koalíciu s týmito dvomi [...]

Ruský vojak / Russký vojak / Okupant /

Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy

05.02.2023 18:38

Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti.

Robert Kaliňák

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Podľa neho ho tam volajú "nezákonné obvinenia"

05.02.2023 17:24

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru tvrdí, že volebná kampaň sa bude spájať s kriminalizáciou opozície.

Branislav Gröhling

Gröhling nevylučuje povolebnú spoluprácu s Hlasom

05.02.2023 17:10

Po voľbách SaS určite nechce spolupracovať so Smerom, ĽSNS a Republikou.

Počasie / Zima / Sneh / Ľad / Námraza /

Po dvoch rokoch by sa mohla do Európy prihnať "beštia z východu"

05.02.2023 16:34

Zima sa končí za necelé dva mesiace, to najhoršie z nej je však ešte len pred nami, upozorňujú meteorológovia.

Peter Kmec

Dlhoročný diplomat, bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku a USA, poslanec NR SR, podpredseda Výboru pre európske záležitost

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 29338x
Priemerná čítanosť článkov: 2096x

Autor blogu

Kategórie