Založ si blog

Poldruha milióna zahraničných Slovákov je obrovský potenciál

Členstvo Slovenska v EÚ a NATO zvýšilo (a nie znížilo, ako tvrdia antisystémové sily) našu nezávislosť, sebadôveru a bezpečnosť. Slovensko stále zvyšuje svoju atraktivitu nielen doma ale aj v zahraničí. Dôkazom toho je aj to, že v posledných 2 rokoch sa zastavil emigračný trend a viac Slovákov sa vrátilo späť do krajiny ako z nej odišlo. Napriek všetkým problémom, ktoré Slovensko stále má, začína byť veľmi zaujímavou destináciou nielen pre vracajúcich sa Slovákov ale aj pre cudzincov. Ak by sme sa chceli porovnávať s rozvinutejším Írskom, tam za posledných 10 rokov odišlo z krajiny viac Írov ako sa do nej vrátilo (čistý prírastok írskeho obyvateľstva zachraňujú iba imigranti z tretích krajín). Pritom návratový potenciál do 5-miliónového Írska je obrovský – v zahraničí ich žije až 70 miliónov.

Autor fotografie: Ľuboš Bilačič

 

Slovenská diaspóra v zahraničí sa formovala stáročia a dnes má hlboké korene v geograficky blízkych krajinách (Česko, Maďarsko, Poľsko, Ukrajina, Srbsko, Rumunsko), ale aj v zaoceánskych destináciách (USA, Kanada, Austrália). V dnešnom globalizovanom svete je už veľmi ťažko objasňovať príčiny emigrácie iba zlou vnútropolitickou alebo ekonomickou situáciou v krajine pôvodu (čo bol v minulosti hlavný dôvod). Jednotlivec sa dnes rozhoduje oveľa slobodnejšie a zvažuje v danom momente najlepšiu ekonomickú a spoločenskú ponuku, alebo si chce realizovať svoje vytúžené sny (ktoré sa nie vždy v zahraničí naplnia). Podľa dnešných odhadov žije mimo slovenského územia okolo 1,5 milióna Slovákov, čo predstavuje veľký potenciál pre ďalší rozvoj Slovenska. Medzi zahraničnými Slovákmi je veľké množstvo profesionálov rôznych profesií, ktorí by nám mohli poskytnúť významnú pomoc prostredníctvom svojho návratu na Slovensko alebo svojou pomocou zo zahraničia.

Vidím tak dve hlavné oblasti spolupráce s krajanskou komunitou:

 

1. Spolupráca v krajine ich pôsobenia (brain circulation) – hlavným kontaktným bodom a iniciátorom sú zastupiteľské úrady SR v zahraničí (veľvyslanectvá, generálne konzuláty, kultúrne inštitúty, honorárni konzuli). Pri aktívnom využívaní krajanských skúseností a kontaktov je možné dosiahnuť veľa cieľov v prospech Slovenska, ako napríklad:

  • Šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí (v súkromnom aj pracovnom živote krajanov)
  • Hľadanie vhodných partnerov pre slovenské firmy expandujúce do zahraničia
  • Nasmerovanie zahraničných investícií do SR
  • Poskytovanie medzinárodných grantov slovenským akademickým a vedecko-výskumným inštitúciám
  • Vyhľadávanie talentu pre zahraničné firmy pôsobiace v SR.

 

Počas mojej diplomatickej kariéry sa veľmi osvedčil formát networkingových stretnutí so slovenskými profesionálmi. Každoročné podujatie nám umožnilo dať dohromady kľúčových krajanov na významných pozíciách v súkromných a verejných inštitúciách, vrátane vedcov a výskumníkov. Vždy boli prizývaní aj partneri zo Slovenska, napr. LEAF, Slovak Business Agency, Pontis Foundation, The Spot a ďalšie. Aj vďaka aktívnej podpore našej krajanskej komunity sa podarilo podporiť prienik viacerých slovenských firiem a startupov na americký trh. Pre ďalšie zefektívnenie našej práce s krajanmi by bolo vhodné vytvoriť jednotnú globálnu sieť a databázu svetových Slovákov (Global Slovak Network), ktorí prejavujú ochotu pomôcť Slovensku a presadzovať jeho záujmy vo svete. V dnešnej digitalizovanej ére by to nemal byť žiadny problém. Už dnes viaceré slovenské zastupiteľstvá a mimovládne inštitúcie disponujú širokou databázou kontaktov, ktoré by sa dali napojiť na integrovaný vládny portál.

 

2. Návratová politika (brain gain) – každá krajina sa snaží o čistú imigračnú politiku (t.j. aby sa viac jej občanov vrátilo domov ako ju opustilo). Návrat slovenských mozgov je vysoká pridaná hodnota pre spoločnosť a hlavne pre ekonomiku. Pri svojom návrate majú ihneď väzbu na svoj domov a prinášajú neoceniteľné know-how zo svojho pôsobenia v zahraničí. V dnešných časoch sa posilňuje trend návratu Slovákov zo zahraničia. Vláda by naň mala pozitívne zareagovať. V našich podmienkach je hlavným kontaktným bodom Úrad SR pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorého kompetencie bude potrebné rozšíriť predovšetkým o návratovú politiku. Úrad by mal zintegrovať aktivity, ktoré čiastkovo vykonáva Úrad podpredsedu vlády SR alebo Ministerstvo práce, predovšetkým poskytovanie informácií o pracovných príležitostiach na Slovensku, o možnostiach zapájania vysokokvalifikovaných expertov do projektov realizovaných na Slovensku alebo o vyhlasovaných výzvach v oblasti vedy, výskumu a inovácií.

 

Nová slovenská vláda by mala pripraviť pravidlá návratovej politiky, vrátane atraktívnych stimulov, odbúravania bariér (uznávanie diplomov a osobných dokladov), podporných programov a informačných portálov. Inšpiráciou zo zahraničia môže byť vytvorenie tzv. Global Slovak Economic Forum, do ktorého je možné zapájať všetkých, ktorí sa chcú vrátiť na Slovensko ale aj pomáhať krajine zo zahraničia.

 

V mojej budúcej politickej práci sa budem krajanským témam intenzívne venovať. Rád by som inicioval národné konzultácie za účasti zahraničných Slovákov, aby sme sa spolu porozprávali o vízii Slovenska na najbližšie desaťročia. Rozsiahle know-how, ktorým disponujú naši Slováci v zahraničí, je treba využiť v najvyššej možnej miere.

Inovácie sú chrbtovou kosťou ekonomiky

25.02.2020

Za jednu z kľúčových potrieb našej krajiny považujem inovácie. Ak chce Slovenská republika dosiahnuť dlhodobú udržateľnosť, je nevyhnutné zvyšovať konkurencieschopnosť našej ekonomiky, čo nie je možné bez zlepšovania prostredia podporujúceho inovácie, vrátane ekologických a sociálnych. Inovačná výkonnosť krajiny závisí od schopnosti získavať a využívať [...]

Na aké globálne a európske výzvy bude musieť reagovať nová slovenská vláda?

26.01.2020

I keď sa na Slovensku nezadržateľne blížia parlamentné voľby a v spoločnosti dominujú domáce témy, nová vládna koalícia sa bude musieť ihneď po voľbách zapojiť do riešenia akútnych globálnych a európskych výziev. Nové programové vyhlásenie vlády SR bude musieť jasne reflektovať na kľúčové priority ukotvené v Strategickej agende EÚ na roky 2019-2024. Na [...]

Nezabíjajme si sociálnu demokraciu

18.01.2020

Slovensko je relatívne mladá krajina, ktorá za 27 rokov svojej existencie toho zažila toľko, čo v histórii iných krajín trvalo desaťročia a niekedy aj stáročia. Budovanie vlastnej štátnosti, transformačný proces, vnútorné ekonomické a spoločenské zmeny, integrácia na západ, dôsledky globalizácie – to sú len niektoré významné fenomény, ktoré by silne zahýbali [...]

andor sandor

Andor Šándor: Výnimočný stav by bol masaker

02.04.2020 06:00

Podľa českého bezpečnostného analytika Andora Šándora sú reči o výnimočnom stave a vypnutí celej krajiny (blackoute) zbytočným strašením ľudí.

pocasie-2-4-2020

Mrazy postupne slabnú, dokedy ešte potrvajú?

02.04.2020 06:00

Prvé aprílové dni boli poriadne mrazivé, ale postupne sa to bude meniť. Kedy prídu na Slovensko pravé jarné teploty?

koronavírus

Online: Vírus môže podkopať demokraciu, obáva sa 13 štátov EÚ

02.04.2020 05:30, aktualizované: 06:08

Trinásť krajín EÚ sa obáva reštriktívnych opatrení prijatých pre pandémiu. Vírus vyhnal z lode aj amerických námorníkov.

Vincent Bujňák

Výnimočný stav by bol protiústavný, tvrdí expert

02.04.2020 05:00

"Blackout" Slovenska je zásadné rozšírenie núdzového stavu. Vláda to nemôže urobiť svojvoľne, upozorňuje ústavný právnik Vincent Bujňák.

Peter Kmec

Dlhoročný diplomat bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku a USA, kandidát na poslanca do NR SR.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 4631x
Priemerná čítanosť článkov: 1158x

Autor blogu

Kategórie