Založ si blog

Poldruha milióna zahraničných Slovákov je obrovský potenciál

Členstvo Slovenska v EÚ a NATO zvýšilo (a nie znížilo, ako tvrdia antisystémové sily) našu nezávislosť, sebadôveru a bezpečnosť. Slovensko stále zvyšuje svoju atraktivitu nielen doma ale aj v zahraničí. Dôkazom toho je aj to, že v posledných 2 rokoch sa zastavil emigračný trend a viac Slovákov sa vrátilo späť do krajiny ako z nej odišlo. Napriek všetkým problémom, ktoré Slovensko stále má, začína byť veľmi zaujímavou destináciou nielen pre vracajúcich sa Slovákov ale aj pre cudzincov. Ak by sme sa chceli porovnávať s rozvinutejším Írskom, tam za posledných 10 rokov odišlo z krajiny viac Írov ako sa do nej vrátilo (čistý prírastok írskeho obyvateľstva zachraňujú iba imigranti z tretích krajín). Pritom návratový potenciál do 5-miliónového Írska je obrovský – v zahraničí ich žije až 70 miliónov.

Autor fotografie: Ľuboš Bilačič

 

Slovenská diaspóra v zahraničí sa formovala stáročia a dnes má hlboké korene v geograficky blízkych krajinách (Česko, Maďarsko, Poľsko, Ukrajina, Srbsko, Rumunsko), ale aj v zaoceánskych destináciách (USA, Kanada, Austrália). V dnešnom globalizovanom svete je už veľmi ťažko objasňovať príčiny emigrácie iba zlou vnútropolitickou alebo ekonomickou situáciou v krajine pôvodu (čo bol v minulosti hlavný dôvod). Jednotlivec sa dnes rozhoduje oveľa slobodnejšie a zvažuje v danom momente najlepšiu ekonomickú a spoločenskú ponuku, alebo si chce realizovať svoje vytúžené sny (ktoré sa nie vždy v zahraničí naplnia). Podľa dnešných odhadov žije mimo slovenského územia okolo 1,5 milióna Slovákov, čo predstavuje veľký potenciál pre ďalší rozvoj Slovenska. Medzi zahraničnými Slovákmi je veľké množstvo profesionálov rôznych profesií, ktorí by nám mohli poskytnúť významnú pomoc prostredníctvom svojho návratu na Slovensko alebo svojou pomocou zo zahraničia.

Vidím tak dve hlavné oblasti spolupráce s krajanskou komunitou:

 

1. Spolupráca v krajine ich pôsobenia (brain circulation) – hlavným kontaktným bodom a iniciátorom sú zastupiteľské úrady SR v zahraničí (veľvyslanectvá, generálne konzuláty, kultúrne inštitúty, honorárni konzuli). Pri aktívnom využívaní krajanských skúseností a kontaktov je možné dosiahnuť veľa cieľov v prospech Slovenska, ako napríklad:

  • Šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí (v súkromnom aj pracovnom živote krajanov)
  • Hľadanie vhodných partnerov pre slovenské firmy expandujúce do zahraničia
  • Nasmerovanie zahraničných investícií do SR
  • Poskytovanie medzinárodných grantov slovenským akademickým a vedecko-výskumným inštitúciám
  • Vyhľadávanie talentu pre zahraničné firmy pôsobiace v SR.

 

Počas mojej diplomatickej kariéry sa veľmi osvedčil formát networkingových stretnutí so slovenskými profesionálmi. Každoročné podujatie nám umožnilo dať dohromady kľúčových krajanov na významných pozíciách v súkromných a verejných inštitúciách, vrátane vedcov a výskumníkov. Vždy boli prizývaní aj partneri zo Slovenska, napr. LEAF, Slovak Business Agency, Pontis Foundation, The Spot a ďalšie. Aj vďaka aktívnej podpore našej krajanskej komunity sa podarilo podporiť prienik viacerých slovenských firiem a startupov na americký trh. Pre ďalšie zefektívnenie našej práce s krajanmi by bolo vhodné vytvoriť jednotnú globálnu sieť a databázu svetových Slovákov (Global Slovak Network), ktorí prejavujú ochotu pomôcť Slovensku a presadzovať jeho záujmy vo svete. V dnešnej digitalizovanej ére by to nemal byť žiadny problém. Už dnes viaceré slovenské zastupiteľstvá a mimovládne inštitúcie disponujú širokou databázou kontaktov, ktoré by sa dali napojiť na integrovaný vládny portál.

 

2. Návratová politika (brain gain) – každá krajina sa snaží o čistú imigračnú politiku (t.j. aby sa viac jej občanov vrátilo domov ako ju opustilo). Návrat slovenských mozgov je vysoká pridaná hodnota pre spoločnosť a hlavne pre ekonomiku. Pri svojom návrate majú ihneď väzbu na svoj domov a prinášajú neoceniteľné know-how zo svojho pôsobenia v zahraničí. V dnešných časoch sa posilňuje trend návratu Slovákov zo zahraničia. Vláda by naň mala pozitívne zareagovať. V našich podmienkach je hlavným kontaktným bodom Úrad SR pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorého kompetencie bude potrebné rozšíriť predovšetkým o návratovú politiku. Úrad by mal zintegrovať aktivity, ktoré čiastkovo vykonáva Úrad podpredsedu vlády SR alebo Ministerstvo práce, predovšetkým poskytovanie informácií o pracovných príležitostiach na Slovensku, o možnostiach zapájania vysokokvalifikovaných expertov do projektov realizovaných na Slovensku alebo o vyhlasovaných výzvach v oblasti vedy, výskumu a inovácií.

 

Nová slovenská vláda by mala pripraviť pravidlá návratovej politiky, vrátane atraktívnych stimulov, odbúravania bariér (uznávanie diplomov a osobných dokladov), podporných programov a informačných portálov. Inšpiráciou zo zahraničia môže byť vytvorenie tzv. Global Slovak Economic Forum, do ktorého je možné zapájať všetkých, ktorí sa chcú vrátiť na Slovensko ale aj pomáhať krajine zo zahraničia.

 

V mojej budúcej politickej práci sa budem krajanským témam intenzívne venovať. Rád by som inicioval národné konzultácie za účasti zahraničných Slovákov, aby sme sa spolu porozprávali o vízii Slovenska na najbližšie desaťročia. Rozsiahle know-how, ktorým disponujú naši Slováci v zahraničí, je treba využiť v najvyššej možnej miere.

Koniec éry Angely Merkelovej. Čo ďalej?

27.09.2021

Výsledky nedeľných parlamentných volieb ma potešili. Vyhrali sociálni demokrati pod vedením Olofa Scholtza, ktorý má všetky predpoklady stať sa novým nemeckým kancelárom. Čakajú ho však náročné koaličné rokovania s dvomi politicky rozdielnymi subjektami – Zelenými a Liberármi (FDP). Rokovania budú ešte zložité, pretože záujem o koalíciu s týmito dvomi [...]

Budeme budovať mosty alebo múry?

12.06.2021

Celý svet je v očakávaní blížiaceho sa americko-ruského summitu, ktorý sa uskutoční 16. júna 2021 v Ženeve. Tieto stretnutia sú zriedkavou záležitosťou, preto ten veľký záujem. Od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa totiž uskutočnilo iba 6 americko-ruských summitov, z toho tri absolvoval za Rusko súčasný prezident Vladimir Putin (2x sa stretol s prezidentom [...]

Nový koncert veľmocí

16.04.2021

V marcovom vydaní prestížneho časopisu Foreigh Affairs vyšiel článok Richarda Haassa a Charlesa Kupchana pod názvom Nový koncert veľmocí. Považujem ho za veľmi zásadný vstup do súčasnej diskusie o geopolitike a riešení medzinárodných problémov. Dovolím si povedať, že má rovnaký význam, ako prelomové články Francisa Fukuyamu “Koniec histórie” (1992) alebo [...]

Rakúsko Viedeň kostol incident polizei polícia

Zadržali pašerákov, ktorí cez Slovensko a Česko prepravili stovky migrantov

27.11.2021 20:33

Od každého migranta prevádzači pýtali za prepravu 4000 - 5000 eur. Týmto spôsobom si celkovo zarobili viac ako 2,5 milióna eur.

SR DUBČEK

Prezidentka: Dubček patrí k historickým osobnostiam, ktoré prekročili svoju rolu

27.11.2021 17:34

Politik Alexander Dubček sa narodil pred sto rokmi. Prezidentka Čaputová zdôraznila, že sa spolupodieľal na dosiahnutí cieľov, vďaka ktorým je dnes Slovensko demokratickým štátom.

SR BSK očkovanie koronavírus očkovacie centrum NFŠ BAX

Humeník: Povinné očkovanie je podľa Ústavného súdu ospravedlniteľné a legitímne

27.11.2021 16:30

Povinné očkovanie je v súlade s ústavou. Štát by ale mal prevziať zodpovednosť za nežiaduce účinky, hovorí advokát Ivan Humeník.

Český prezident Miloš Zeman

Zemana prepustili z nemocnice, kde bol hospitalizovaný s covidom

27.11.2021 16:28

Český prezident, u ktorého sa neprejavujú žiadne symptómy covidu, sa vráti na zámok v Lánoch, kde zostane v 14-dňovej izolácii.

Peter Kmec

Dlhoročný diplomat, bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku a USA, poslanec NR SR, podpredseda Výboru pre európske záležitost

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 23367x
Priemerná čítanosť článkov: 1947x

Autor blogu

Kategórie