Poldruha milióna zahraničných Slovákov je obrovský potenciál

Členstvo Slovenska v EÚ a NATO zvýšilo (a nie znížilo, ako tvrdia antisystémové sily) našu nezávislosť, sebadôveru a bezpečnosť. Slovensko stále zvyšuje svoju atraktivitu nielen doma ale aj v zahraničí. Dôkazom toho je aj to, že v posledných 2 rokoch sa zastavil emigračný trend a viac Slovákov sa vrátilo späť do krajiny ako z nej odišlo. Napriek všetkým problémom, ktoré Slovensko stále má, začína byť veľmi zaujímavou destináciou nielen pre vracajúcich sa Slovákov ale aj pre cudzincov. Ak by sme sa chceli porovnávať s rozvinutejším Írskom, tam za posledných 10 rokov odišlo z krajiny viac Írov ako sa do nej vrátilo (čistý prírastok írskeho obyvateľstva zachraňujú iba imigranti z tretích krajín). Pritom návratový potenciál do 5-miliónového Írska je obrovský – v zahraničí ich žije až 70 miliónov.

Autor fotografie: Ľuboš Bilačič

 

Slovenská diaspóra v zahraničí sa formovala stáročia a dnes má hlboké korene v geograficky blízkych krajinách (Česko, Maďarsko, Poľsko, Ukrajina, Srbsko, Rumunsko), ale aj v zaoceánskych destináciách (USA, Kanada, Austrália). V dnešnom globalizovanom svete je už veľmi ťažko objasňovať príčiny emigrácie iba zlou vnútropolitickou alebo ekonomickou situáciou v krajine pôvodu (čo bol v minulosti hlavný dôvod). Jednotlivec sa dnes rozhoduje oveľa slobodnejšie a zvažuje v danom momente najlepšiu ekonomickú a spoločenskú ponuku, alebo si chce realizovať svoje vytúžené sny (ktoré sa nie vždy v zahraničí naplnia). Podľa dnešných odhadov žije mimo slovenského územia okolo 1,5 milióna Slovákov, čo predstavuje veľký potenciál pre ďalší rozvoj Slovenska. Medzi zahraničnými Slovákmi je veľké množstvo profesionálov rôznych profesií, ktorí by nám mohli poskytnúť významnú pomoc prostredníctvom svojho návratu na Slovensko alebo svojou pomocou zo zahraničia.

Vidím tak dve hlavné oblasti spolupráce s krajanskou komunitou:

 

1. Spolupráca v krajine ich pôsobenia (brain circulation) – hlavným kontaktným bodom a iniciátorom sú zastupiteľské úrady SR v zahraničí (veľvyslanectvá, generálne konzuláty, kultúrne inštitúty, honorárni konzuli). Pri aktívnom využívaní krajanských skúseností a kontaktov je možné dosiahnuť veľa cieľov v prospech Slovenska, ako napríklad:

  • Šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí (v súkromnom aj pracovnom živote krajanov)
  • Hľadanie vhodných partnerov pre slovenské firmy expandujúce do zahraničia
  • Nasmerovanie zahraničných investícií do SR
  • Poskytovanie medzinárodných grantov slovenským akademickým a vedecko-výskumným inštitúciám
  • Vyhľadávanie talentu pre zahraničné firmy pôsobiace v SR.

 

Počas mojej diplomatickej kariéry sa veľmi osvedčil formát networkingových stretnutí so slovenskými profesionálmi. Každoročné podujatie nám umožnilo dať dohromady kľúčových krajanov na významných pozíciách v súkromných a verejných inštitúciách, vrátane vedcov a výskumníkov. Vždy boli prizývaní aj partneri zo Slovenska, napr. LEAF, Slovak Business Agency, Pontis Foundation, The Spot a ďalšie. Aj vďaka aktívnej podpore našej krajanskej komunity sa podarilo podporiť prienik viacerých slovenských firiem a startupov na americký trh. Pre ďalšie zefektívnenie našej práce s krajanmi by bolo vhodné vytvoriť jednotnú globálnu sieť a databázu svetových Slovákov (Global Slovak Network), ktorí prejavujú ochotu pomôcť Slovensku a presadzovať jeho záujmy vo svete. V dnešnej digitalizovanej ére by to nemal byť žiadny problém. Už dnes viaceré slovenské zastupiteľstvá a mimovládne inštitúcie disponujú širokou databázou kontaktov, ktoré by sa dali napojiť na integrovaný vládny portál.

 

2. Návratová politika (brain gain) – každá krajina sa snaží o čistú imigračnú politiku (t.j. aby sa viac jej občanov vrátilo domov ako ju opustilo). Návrat slovenských mozgov je vysoká pridaná hodnota pre spoločnosť a hlavne pre ekonomiku. Pri svojom návrate majú ihneď väzbu na svoj domov a prinášajú neoceniteľné know-how zo svojho pôsobenia v zahraničí. V dnešných časoch sa posilňuje trend návratu Slovákov zo zahraničia. Vláda by naň mala pozitívne zareagovať. V našich podmienkach je hlavným kontaktným bodom Úrad SR pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorého kompetencie bude potrebné rozšíriť predovšetkým o návratovú politiku. Úrad by mal zintegrovať aktivity, ktoré čiastkovo vykonáva Úrad podpredsedu vlády SR alebo Ministerstvo práce, predovšetkým poskytovanie informácií o pracovných príležitostiach na Slovensku, o možnostiach zapájania vysokokvalifikovaných expertov do projektov realizovaných na Slovensku alebo o vyhlasovaných výzvach v oblasti vedy, výskumu a inovácií.

 

Nová slovenská vláda by mala pripraviť pravidlá návratovej politiky, vrátane atraktívnych stimulov, odbúravania bariér (uznávanie diplomov a osobných dokladov), podporných programov a informačných portálov. Inšpiráciou zo zahraničia môže byť vytvorenie tzv. Global Slovak Economic Forum, do ktorého je možné zapájať všetkých, ktorí sa chcú vrátiť na Slovensko ale aj pomáhať krajine zo zahraničia.

 

V mojej budúcej politickej práci sa budem krajanským témam intenzívne venovať. Rád by som inicioval národné konzultácie za účasti zahraničných Slovákov, aby sme sa spolu porozprávali o vízii Slovenska na najbližšie desaťročia. Rozsiahle know-how, ktorým disponujú naši Slováci v zahraničí, je treba využiť v najvyššej možnej miere.

Slovensko sa ocitlo v pozícii diváka a nie hráča

30.04.2023

Ak chce byť štát silným hráčom na svetovej scéne, musí mať splnené dve základné podmienky: odpolitizovanú zahraničnú službu a silnú ekonomickú diplomaciu. Ani jedno z toho Slovensko v súčasnosti nespĺňa: Heger a Fico zahraničnú politiku znásilnili, hrubo spolitizovali a rozdelili na nej spoločnosť. O ekonomickej diplomacii budem hovoriť v ďalšom blogu. Ale poviem k [...]

Čo nás čaká do predčasných volieb koncom septembra 2023?

07.02.2023

33 mesiacov politického, manažerského a spoločenského chaosu v podaní tejto vládnej koalície vyústilo do straty jej dôvery v Národnej rade SR dňa 15.12.2022. Slovenská spoločnosť si konečne vydýchla a do Vianočných a Novoročných sviatkov išla s nádejou, že čo najskoršie predčasné voľby budú tým najlepším darčekom pod stromček pre drvivú väčšinu občanov [...]

Čo nám odhaľuje kauza Jozefa Chovanca?

23.01.2023

Minulý týždeň prebehla v slovenských médiách krátka agentúrna správa o tom, že belgická prokuratúra neplánuje nikoho stíhať za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorého život vyhasol po brutálnom policajnom zásahu na letisku Charleroi vo februári 2018. Od tohto prípadu prešlo už takmer 5 rokov a nebyť uniknutého videa z augusta 2020, tento ohavný čin by bol s [...]

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil ďalší špeciálny vyšetrovací tím. Má sa venovať darovaniu techniky Ukrajine

21.11.2024 10:28

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.

Redzikowo

Americká základňa v Poľsku je naším prioritným cieľom, hrozí Rusko. Varšava reaguje

21.11.2024 10:20

Americkí a poľskí činitelia základňu v Redzikowe na severovýchode Poľska slávnostne otvorili tento mesiac.

Peter Kmec

Dlhoročný diplomat, bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku a USA, poslanec NR SR, podpredseda Výboru pre európske záležitost

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 44749x
Priemerná čítanosť článkov: 2797x

Autor blogu

Kategórie