Dve reality Slovenska

Z pohľadu zahraničnej politiky dnes na Slovensku vnímame dve reality. O jednej ako úspešnej nedávno hovoril na svojej tlačovej konferencii po 100 dňoch vládnutia minister zahraničia Ivan Korčok a tú druhú menej úspešnú vytvára premiér Igor Matovič.

Každý skúsený diplomat vie, že zahraničná a vnútorná politika sú dve spojené nádoby. Ak vznikajú pochybosti o vnútropolitickom vývoji v danej krajine, je veľmi ťažké sa obhajovať v zahraničí. Môžete sa o to pokúsiť, ale zahraničie a medzinárodné médiá si aj tak vytvoria svoj objektívny pohľad a celá diplomatická snaha vychádza navnivoč. Po prevalení škandálu s diplomovkami predsedu Národnej rady Kollára, premiéra Matoviča a ministra školstva Gröhlinga je snaha o vytváranie pozitívneho imidžu Slovenska v zahraničí výrazne sťažená a akákoľvek obrana týchto vysokých ústavných činiteľov s cieľom prekryť ich nekompetentnosť, pokrytectvo a podvádzanie smeruje k budovaniu „potemkinovej dediny“ na Slovensku.

Určite si pamätáte, že vláda Petra Pellegriniho odovzdávala štát  s vysokým zahraničnopolitickým renomé a Slovenská republika sa tešila rešpektu rovnako v Bruseli, vo Washingtone, v Moskve alebo Pekingu. Peter Pellegrini nastupoval do úradu premiéra vo veľmi ťažkej dobe, pretože po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bolo potrebné dokázať, že Slovensko je právny štát, vyšetrí túto ohavnú vraždu a obnoví naštrbenú povesť v zahraničí. Toto sa za dva roky usilovnej práce podarilo dosiahnuť. Avšak to, čo vláda Petra Pellegriniho za dva roky v zahranično-politickej oblasti dosiahla, vláda Igora Matoviča už po 100 dňoch pokazila.

Pri mojom hodnotení prvých 100 dní vlády som upozornil na viacero negatívnych krokov Matovičovej vlády, ktoré si už všimli aj naši strategickí zahraniční partneri a informovali o nich aj medzinárodné médiá. Uvediem len niekoľko z nich:

Po prvé, ihneď po nástupe novej vlády sme museli s čínskymi partermi tlmiť nevyberavé vyhlásenia premiéra Matoviča o nepoužiteľnosti rýchlotestov dovezených z Číny, ktoré podľa neho mali skončiť v Dunaji, ale po okamžitom záujme českej strany sme si ich pre istotu nechali a nakoniec sme s nimi testovali dôchodcov a zamestnancov v Domoch sociálnych služieb. Neprispelo to k dobrým vzájomným vzťahom medzi oboma krajinami a medzinárodné kuloáre si všimli správanie sa predsedu vlády ako slona v čínskom porceláne.

Po druhé, prijatie protiústavného monitorovacieho zákona si ihneď všimla aj zahraničná tlač a týždeň po nástupe novej vlády zapochyboval renomovaný portál Deutche Welle o skutočných pohnútkach tejto legislatívy, keď vládu Igora Matoviča obvinil z nekalých úmyslov.

Po tretie, výzvy premiéra Matoviča na predlžovanie núdzového stavu po uplynutí zákonnej 90-dňovej lehoty pri číslach nakazených na nulovej úrovni vyvolávali ďalšie otázniky zo zahraničia. Už v tom čase museli niektoré vlády v regióne intenzívne vysvetľovať neoprávnené obmedzovanie ľudských práv a základných  slobôd, vrátane práva na zhromažďovanie alebo na štrajk. A my sme sa pomaly ale isto začali zaraďovať do tohto neatraktívneho klubu.

A nakoniec, prvé kroky vlády, ktoré sa netýkali priamo riešenia koronakrízy, prispeli taktiež k zvýšeniu obáv medzinárodného spoločenstva. Spomeniem iba výber členov súdnej rady, ktorý bol v rozpore so samotným programovým vyhlásením vlády, následné čistky v štátnej správe a politizácia voľby generálneho prokurátora.

Na rozdiel od pozitívneho zahranično-politického hodnotenia ministra Korčoka za uplynulých 100 dní vlády SR sa ja spolu s mnohými medzinárodnými pozorovateľmi prikláňam k oveľa viac realistickému a o to menej oslavnému vývoju na Slovensku. „Diplomovkový“ škandál je totiž ťažkou ranou pre dôveryhodnosť Slovenska v zahraničí, v očiach ktorého sa stávame krajinou, ktorej vládnu plagiátori, podvodníci a zlodeji duševného vlastníctva. Takéto správy sa už objavujú v renomovaných zahraničných médiách v Nemecku, Rakúsku, Česku ale aj v ďalekej Číne. Ako skúsený diplomat viem, že v diplomacii je „reakčný„ čas iný ako v bežnej politike, ale na jeho konci vždy zaznie hodnotiaci verdikt. A ten nemusí byť potešujúci. Mám možnosť sa stretávať s mnohými zahraničnými diplomatmi pôsobiacimi na Slovensku a častokrát musím priznať, že čelím nie veľmi príjemným otázkam. Obávam sa, že ak táto vláda nezačne nastolovať štandardnú politickú kultúru, ktorej súčasťou je aj vyvodzovanie politickej zodpovednosti, rýchlo sa z pozície premianta ocitneme na periférii krajín, ktorým je cudzia politická kultúra a rešpektovanie demokratických pravidiel. A to si neželá skutočne nikto.

Zdôrazňujem, že v iných civilizovaných krajinách sa za takéto morálne zlyhania odstupuje z funkcie. Nie však na Slovensku. Vláda Igora Matoviča pritom sľubovala slušnosť, spravodlivosť a morálnu obnovu spoločnosti. Akosi však zabudla, že v prvom rade treba ísť príkladom a začínať od seba. Inak nás dobehne realita. Nie ta „potemkinovská“ ministra Korčoka, ale plagiátorska premiéra Matoviča. A to si ľudia žijúci na Slovensku skutočne nezaslúžia.

Slovensko sa ocitlo v pozícii diváka a nie hráča

30.04.2023

Ak chce byť štát silným hráčom na svetovej scéne, musí mať splnené dve základné podmienky: odpolitizovanú zahraničnú službu a silnú ekonomickú diplomaciu. Ani jedno z toho Slovensko v súčasnosti nespĺňa: Heger a Fico zahraničnú politiku znásilnili, hrubo spolitizovali a rozdelili na nej spoločnosť. O ekonomickej diplomacii budem hovoriť v ďalšom blogu. Ale poviem k [...]

Čo nás čaká do predčasných volieb koncom septembra 2023?

07.02.2023

33 mesiacov politického, manažerského a spoločenského chaosu v podaní tejto vládnej koalície vyústilo do straty jej dôvery v Národnej rade SR dňa 15.12.2022. Slovenská spoločnosť si konečne vydýchla a do Vianočných a Novoročných sviatkov išla s nádejou, že čo najskoršie predčasné voľby budú tým najlepším darčekom pod stromček pre drvivú väčšinu občanov [...]

Čo nám odhaľuje kauza Jozefa Chovanca?

23.01.2023

Minulý týždeň prebehla v slovenských médiách krátka agentúrna správa o tom, že belgická prokuratúra neplánuje nikoho stíhať za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorého život vyhasol po brutálnom policajnom zásahu na letisku Charleroi vo februári 2018. Od tohto prípadu prešlo už takmer 5 rokov a nebyť uniknutého videa z augusta 2020, tento ohavný čin by bol s [...]

Gerald Alckmin / Robert Fico /

Brazílsky viceprezident počas tlačovky s Ficom perlil. Slovensko si pomýlil s bývalou Juhosláviou

11.12.2024 10:06

Premiér Robert Fico je v týchto dňoch spolu s ďalšími vládnymi predstaviteľmi na oficiálnej návšteve Brazílie.

Orešnik

Orešnik nie je dôležitý. Expert: Podstatné je to, čo robilo pred odpálením ruské velenie

11.12.2024 09:44

Zo strany Rusov išlo o pokus kontrolovať eskaláciu pomocou odstrašovania.

allatra-logo-jpg

ÚBOK sektu AllatRa nevyšetruje, Šutaj Eštok tvrdil opak

11.12.2024 09:28

V súvislosti s kauzou požiadal námestník krajského prokurátora v Žiline Martin Kováč o uvoľnenie z funkcie vedúceho prokurátora.

macron, trump

Trump si stanovil prioritu: Musíme vyriešiť ukrajinský problém s Ruskom

11.12.2024 09:14

Napätú situáciu na Blízkom východe označil za "menej zložitú".

Peter Kmec

Dlhoročný diplomat, bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku a USA, poslanec NR SR, podpredseda Výboru pre európske záležitost

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 44887x
Priemerná čítanosť článkov: 2805x

Autor blogu

Kategórie